Turqia është e lumtur të presë çdo takim Zelensky – Putin

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, ka thënë se presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky dhe lideri rus, Vladimir Putin ende mund të takohen në Turqi nëse kushtet për zgjidhjen e konfliktit janë të arritshme.

Duke folur së bashku me Çavuşoğlu në një konferencë të përbashkët shtypi në qytetin perëndimor të Lviv, ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha se ata kishin rënë dakord të fokusonin përpjekjet e tyre në krijimin e një takimi midis Putinit dhe Zelenskit, raporton BBC.

“Ekziston mundësia që të dy liderët të takohen nëse ekziston një bazë për një marrëveshje për çështjet që ne i shohim si afrim,” tha Çavuşoğlu.

“Ne thamë dje se do të ishim të lumtur të presim.”

“Duhet të përgatiten bazat për një takim në nivel liderësh sa më shpejt që të jetë e mundur. Ne kemi njoftuar tashmë se jemi të gatshëm të veprojmë si roje shtëpie për këtë,” shtoi ai.

Kuleba i tha Çavuşoğlu se ai shpresonte se Turqia do të ishte “midis vendeve” që mund të shërbente si një garantues i çdo marrëveshje paqeje midis shteteve./SHQIP.com