Zhvillimet e fundit në Ukrainë

Ukraina po vazhdon të pushtohet nga Rusia dhe forcat ruse po vazhdojnë të bombardojnë gjithë qytetet ukrainase.

Në orët e mëngjesit janë bombarduar ndërtesa banimi në Kiev, dy persona janë plagosur pas goditjes së banesës 12-katëshe në lagjen Shevchenko, shkruan BBC.

Kiev po kalon përmes një shtetrrethimi dhe kryetari i këtij qyteti Vitali Klitschko paralajmëroi një moment të vështirë dhe të rrezikshëm.

Duket se ka pasur njëfarë progresi në bisedimet e paqes midis dy palëve me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky, duke thënë se ato kanë filluar të “duken më realiste”.

Negociatori, Mykhailo Podolyak, thotë se ka “kontradikta themelore” gjatë bisedimeve, por “sigurisht hapësirë për kompromis”

Diku tjetër, në qytetin jugor të rrethuar të Mariupolit, nënkryetari i bashkisë thotë se trupat ruse po mbajnë 400 njerëz, përfshirë mjekë dhe pacientë, “si pengje”.

Forcat ruse vazhdojnë të luftojnë për të avancuar ndërsa luftojnë me terrenin e Ukrainës si, thotë Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar./Shqip.com