Zelensky u thotë rusëve: “Shpëtoni djemtë tuaj nga lufta”

Në një video-mesazh të postuar në Facebook të mërkurën mbrëma, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky iu drejtua rusëve dhe u tha atyre, “shpëtoni djemtë tuaj nga lufta”.

Zelensky tha se Ukraina nuk e kishte kërcënuar kurrë sigurinë e Rusisë, duke shtuar se propagandistët rusë “gënjeshtërojnë për luftën, e cila paguhet nga taksat tuaja”.

Ukrainasit, tha ai, po bëjnë gjithçka që munden për të rikthyer paqen në tokën e tyre, raporton CNN.

“Jo për tuajin – për tokën tonë. Për popullin tonë. Ne po bëjmë gjithçka për t’i dhënë fund kësaj lufte. Dhe kur të kemi sukses, sigurisht që do të ndodhë, ju do të jeni të sigurt për të paktën një gjë: fëmijët tuaj nuk do të dërgohen më në vdisni në tokën tonë, në territorin tonë”, tha ai.

Presidenti ukrainas tha se plani origjinal i Rusisë “tashmë ka dështuar” në dy ditët e para të pushtimit, por Rusia ende “po merr fuqi punëtore nga kudo”.

 “Pajisje. Bomba ajrore, raketa. Në kërkim të mercenarëve në mbarë botën. Çdo llum i aftë të qëllojë mbi civilët,” tha Zelensky.

“Trupat ruse shkatërrojnë qytetet tona. Vrasin civilët pa dallim. Përdhunojnë gra. Rrëmben fëmijë. Qëlloni mbi refugjatët. Kapni autokolona humanitare. Ata janë të përfshirë në plaçkitje. Ata djegin muzetë, hedhin në erë shkollat ​​dhe spitalet. Objektivi për ta janë universitetet, lagjet e banuara … Gjithçka! Trupat ruse nuk i njohin kufijtë e së keqes”.

Bisedimet kryesore: Zelensky iu referua tre takimeve të ardhshme me liderët botërorë – Samiti i NATO-s, Samiti i BE-së dhe Samiti i G7 – dhe tha se politikanët duhet të mbështesin lirinë për Ukrainën.“Në këto tre samite do të shohim se kush është mik, kush është partner dhe kush na tradhtoi për para”, tha ai.

Presidenti përsëriti kërkesat e tij për një zonë të ndaluar fluturimi mbi Ukrainë, duke thënë se qielli i Ukrainës nuk është siguruar nga bombat ruse dhe se Kievi nuk ka marrë avionë, armë moderne anti-raketë apo tanke.