Zelensky: Kërcënimi ndaj shtetit është në nivel maksimal

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka paralajmëruar se kërcënimi ndaj vendit të tij është “në nivelin maksimal”, por pohoi se shkalla e reagimit është gjithashtu në nivelin më të lartë.

Ndërsa lufta arrin kufirin dyjavor dhe miliona civilë ikin nga vendi , Zelensky tha se ushtria ukrainase do të rimbushej me armë dhe furnizime të marra nga rusët në luftime.

“Ushtria jonë ka arritur të plotësojë arsenalin e municioneve me shumë trofe të marrë në fushën e betejës. Tanket, mjetet e blinduara dhe municionet e armikut do të punojnë për mbrojtjen tonë, jetën tonë, vendin tonë. Çfarë mund të jetë më poshtëruese për pushtuesit? Ne do të luftojmë kundër armiku me armët e veta, përveç tonat”, tha Zelensky.

Zelensky gjithashtu bëri një thirrje për ushtarët rusë, duke folur në rusisht.

“Largohu. Pse jeni këtu? Ju mund të shpëtoni veten nëse largoheni. Ti na merr jetën dhe lë tënden. Le t’i japim fund kësaj lufte dhe t’i kthehemi paqes”, tha ai.

“Mbyllni qiejt”, Zelensky përsëriti thirrjen e tij globale për të “na dërgoni avionët” për të shmangur “një katastrofë masive humanitare”.

Pentagoni hodhi poshtë propozimin e Polonisë për të transferuar avionët e tyre luftarakë Mig-29 në Shtetet e Bashkuara për t’i dorëzuar Ukrainës si të papranueshëm.

Ukraina u ka thënë këtë partnerëve të saj që nga dita e parë e luftës: Nëse nuk i mbyllni qiejt, do të jeni gjithashtu përgjegjës për këtë katastrofë, një katastrofë masive humanitare”, tha Zelensky.

Presidenti ukrainas përmendi përdorimin e raketave dhe helikopterëve nga Rusia kundër civilëve, qyteteve dhe infrastrukturës.

SHBA ka rënë dakord të dërgojë dy bateri raketash Patriot në Poloni si një “vendosje mbrojtëse”, tha të martën një zëdhënës i Komandës Evropiane të SHBA-së, por kjo është rreptësishtë për të kundërshtuar çdo kërcënim të mundshëm ndaj aleatëve të SHBA-së dhe NATO-s dhe nuk do të mbështesë “operacionet sulmuese”. “/Shqip.com