Zelensky i bën thirrje SHBA-së që të bëjë më shumë për të ndëshkuar Rusinë

Për herë të dytë brenda dy javë presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenksy, i është drejtuar Kongresit Amerikan.

Zelensky, u bëri thirrje Shteteve të Bashkuara që të “bëjnë më shumë” gjatë asaj që është “koha më e errët” për vendin e tij.

“Në kohën më të errët për vendin tonë, për të gjithë Evropën, ju bëj thirrje të bëni më shumë. Duhen paketa të reja sanksionesh, vazhdimisht, çdo javë derisa të ndalojë makina ushtarake ruse. Duhen kufizime për këdo ndaj të cilit ky regjim i padrejtë është i bazuar”, tha ai në një fjalim video në Kongres.

Ai tha gjithashtu se duhet të ketë “institucione të reja, aleanca të reja” për të ndaluar luftën, shkruan BBC.

“Ne propozojmë krijimin e një shoqate… një bashkim të vendeve përgjegjëse që kanë forcën dhe vetëdijen për të ndaluar konfliktet menjëherë, të ofrojnë të gjithë ndihmën e nevojshme në 24 orë, nëse është e nevojshme, edhe armë, nëse është e nevojshme, sanksione, mbështetje humanitare, politike. mbështetje, financa, gjithçka që ju nevojitet për të ruajtur paqen dhe për të shpëtuar shpejt botën, për të shpëtuar jetë”, tha ai.

Ndryshe nga paraqitja e tij e parë, ky është një fjalim publik gjë që tregon se ai i drejtohet edhe popullit amerikan, po aq sa edhe ligjvënësit amerikanë, shkruan BBC.

Sondazhet e opinionit publik tregojnë se amerikanët tashmë e mbështesin luftën e Ukrainës, por ekziston shqetësimi që forcat amerikane mund të tërhiqen në konflikt./Shqip.com