Zelensky falënderon Francën për vendosejn e sanksioneve kundër Putinit   

Zelensky West (Foto: Reuters)

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka falënderuar presidentin e Francës, Emmanuel Macron.

Ai përmes një postimi në Twitter ka thënë se Franca ka luajtur një rol të rëndësishëm në vendosjen e sanksioneve personale kundër Putinit.

“Emmanuel Macron më telefoni. Duhet të them se ai është një mik i vërtetë i Ukrainës, në momentet më të vështira. Ata  mbështetën shkëputja nga SWIFT dhe vendosja e sanksioneve personale kundër Putinit. Kjo ndodhi falë Francës”.

Një gjë të tillë e ka përkrahur edhe Britania e Madhe.

Kryeministri i Britanisë, Boris Johnson u kërkoi udhëheqësve që të ndërmarrin veprime të menjëhershme kundër Swift.

Ky ndalim vjen pas paketës së sanksioneve që Mbretëria e Bashkuar njoftoi dje, e cila do të shohë bankat kryesore ruse të përjashtuara nga sistemi financiar i Mbretërisë së Bashkuar mes masave të tjera./Shqip.com