Zelenksy: Komunikova me Biden për forcimin e sanksioneve dhe një koalicion anti-luftë

(Photo by Stefanie Loos-Pool/Getty Images)

Presidenti i Ukrainës, Vladimir Zelensky, ka komunikuar me Presidentin e ShBA-ve, Joe Biden, siç ka bërë të ditur nëpërmjet Twitter.

Ai ka thënë që kanë diskutuar për forcimin e sanksioneve, asistencë për mbrojtje konkrete, dhe një koalicion anti-luftë.

Zelensky po ashtu i ka falënderuar ShBA-të për “mbështetjen e fortë”.

Rusia e sulmoi Ukrainën mëngjesin e së enjtes e luftimet vazhduan edhe të nesërmen.

Të premten, nëpërmjet një agjencie të lajmeve të kontrolluar nga shteti rus, u deklarua se Putin është i gatshëm të dërgojë një delegacion të bisedojë me zyrtarët ukrainas rreth “statusit neutral” të shtetit.

Mesazhi erdhi si përgjigje e një mesazhi të mëngjesit të së premtes së Presidentit të Ukrainës, Vladimir Zelenskyy, që tha se ai ishte “jo i frikësuar” që të përfshihet në bisedime me Rusinë, nëse do ta ndalonte pushtimin që filloi të mërkurën, raportoi Fox News.

“Ne dëgjuam nga Moska sot se ata dëshirojnë të bisedojnë rreth statusit neutral të Ukrainës. Luftimet janë në zhvillim e sipër në të gjithë Ukrainën. Le të ulemi në tavolinë dhe të bisedojmë që të e ndalim gjakderdhjen”, tha Zelenskyy./Shqip.com