Vdesin gjashtë persona, pasi raketat ruse godasin një ndërtesë

Të paktën gjashtë persona u vranë dhe më shumë se 30 dyshohet se janë bllokuar, pasi raketat ruse Uragan goditën një bllok apartamentesh pesëkatëshe në rajonin Donetsk të Ukrainës, duke çuar në shembjen e ndërtesës.

Ukraina raportoi gjithashtu përleshje me trupat ruse në frontet në lindje dhe jug, teksa Shtetet e Bashkuara u përpoqën të siguronin mbështetjen ndërkombëtare për të kundërshtuar pushtimin e Moskës, shkruan Reuters.

Guvernatori i Donetskut Pavlo, Kyrylenko tha se greva në ndërtesën e apartamenteve u zhvillua të shtunën në mbrëmje në qytetin Chasiv Yar.

Ai tha se gjashtë persona ishin konfirmuar të vrarë dhe pesë të plagosur.

Sipas informacioneve nga banorët, të paktën 34 persona ka të ngjarë të jenë të bllokuar në rrënoja, tha ai në kanalin e mesazheve.

Rusia, e cila thotë se po kryen një “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën, mohon të ketë sulmuar qëllimisht civilët./Shqip.com