Ushtarët izraelit vrasin tre palestinezë në Bregun Perëndimor

Tre palestinezë u vranë sot nga forcat izraelite në Bregun Perëndimor të pushtuar, i cili ka parë një shpërthim dhune që nga fillimi i luftës midis Izraelit dhe Hamasit në Gaza një muaj më parë, njoftoi sot Ministria e Shëndetësisë palestineze.

Ushtria dhe policia izraelite tha se forcat izraelite të sigurisë kanë vrarë katër militantë palestinezë për të cilët Izraeli thotë se i përkisnin një celule në Bregun Perëndimor të pushtuar të udhëhequr nga Hamasi që qëndron pas disa sulmeve me armë.

Tre palestinezë u vranë dhe një tjetër u plagos rëndë nga zjarri i ushtrisë izraelite në qytetin veriperëndimor të Bregut Perëndimor të Tulkarem, një territor palestinez i pushtuar nga Izraeli që nga viti 1967, tha ministria e Autoritetit Palestinez të Mahmud Abbas.

Dëshmitarët okularë në Tulkarem i thanë AFP se tre burrat e vrarë ishin të armatosur dhe në një makinë, e cila u kap nga agjentët izraelitë që kishin hyrë në zonë.

“IDF hapi zjarr ndaj tyre në një rrugë në anën veriore të qytetit dhe tre burrat janë të vdekur”, tha njëri prej tyre. Më herët, një palestinez u vra dhe tre të tjerë u plagosën “nga zjarri izraelit” në distriktin Halhoul, afër Hebronit në Bregun Perëndimor jugor, sipas të njëjtit burim.

Më shumë se 150 palestinezë janë vrarë nga ushtarët ose kolonët izraelitë në Bregun Perëndimor që nga fillimi i luftës midis Izraelit dhe Hamasit në Rripin e Gazës më 7 tetor, sipas ministrisë së shëndetësisë.