Ukraina: Rusia pranon nevojën për të krijuar korridore humanitare

Negociatorët rusë dhe ukrainas kanë bërë përparim të kufizuar në bisedimet e armëpushimit, duke rënë dakord për nevojën për korridore humanitare për civilët.

Një zyrtar i lartë ukrainas tha se pavarësisht këtij rezultati, bisedimet nuk kishin çuar në rezultatet që Kievi priste, raporton BBC.

Ata erdhën ndërsa presidenti rus Vladimir Putin mbrojti pushtimin e Ukrainës, duke thënë se “do të planifikonte”.

Por një krizë humanitare është rritur në qytetet e Ukrainës nën bombardimet intensive ruse.

Putin foli gjithashtu me telefon për 90 minuta me presidentin francez Emmanuel Macron.

Një ndihmës i Macron u tha gazetarëve se presidenti francez priste se më e keqja do të vinte ende, pasi Putin i tha atij se Rusia do të vazhdonte fushatën e saj në Ukrainë derisa të kishte përmbushur qëllimet e saj.

Macron i tha homologut të tij rus se pushtimi ishte një gabim serioz dhe se pikëpamjet e tij nuk korrespondonin me realitetin.

Në bisedimet nga një vend i pazbuluar, i dyti këtë javë, delegatët rusë dhe ukrainas ranë dakord për armëpushime të mundshme të përkohshme.

Por armëpushimet do të ishin vetëm në vendet ku po krijoheshin korridoret humanitare dhe për kohëzgjatjen e evakuimeve të civilëve, tha ndihmësi i presidentit ukrainas Mykhailo Podolyak.

“Për keqardhjen tonë të madhe, nuk morëm rezultatet në të cilat prisnim”, shtoi ai.

Disa qytete të Ukrainës janë aktualisht të rrethuar ose pothuajse të rrethuar nga forcat ruse.

Situata është veçanërisht intensive në qytetin port jugor të Mariupolit, i cili prej disa ditësh është nën bombardime të pamëshirshme pothuajse pa pushim.

Dyshohet se qindra njerëz kanë vdekur në qytet.

Ukraina raporton se më shumë se 2,000 civilë kanë vdekur që nga fillimi i pushtimit të enjten e kaluar. Konflikti ka bërë gjithashtu që më shumë se një milion njerëz të largohen nga Ukraina, sipas OKB-së./SHQIP.com