Ukraina kritikon politikën energjetike të Merkelit

Ish-kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel

Ukraina ka kritikuar ish-kancelaren gjermane, Angela Merkel, pasi ajo tha se nuk kishte “asgjë për të kërkuar falje” për përgjigjen e saj ndaj aneksimit të Krimesë nga Rusia nga Ukraina në vitin 2014 raporton BBC.

Merkel, e cila u largua nga detyra gjashtë muaj më parë, tha të martën se Evropa dhe Rusia ishin fqinjë që nuk mund të injoronin njëra-tjetrën . “Ne duhet të gjejmë një mënyrë për të bashkëjetuar pavarësisht nga të gjitha dallimet tona,” tha ajo.

Por këshilltari presidencial ukrainas Mykhaylo Podolyak tha se Merkel e kishte “shtyrë” Evropën drejt një varësie më të madhe nga furnizimet ruse të energjisë.

“Nëse kancelarja Merkel e dinte gjithmonë se Rusia po planifikonte një luftë dhe qëllimi i Putinit është të shkatërrojë BE-në, atëherë pse [Gjermania] do të ndërtonte Nord Stream 2” , shkroi ai në Twitter..

Pasardhësi i Merkelit, Olaf Scholz, pezulloi projektin e tubacionit të gazit në shkurt pas pushtimit./Shqip.com