Ukraina i thotë SHBA-së se ka nevojë për çdo ditë për 500 raketa ajrore dhe antitank

Një ushtar ukrainas mban FGM-148 Javelin, një raketë portative antitank e prodhuar nga Amerika

Ukraina ka përditësuar listën e saj të gjerë të asistencës ushtarake shtesë nga qeveria amerikane në ditët e fundit për të përfshirë qindra raketa kundërajrore dhe antitank.

Ukrainasit kanë paraqitur lista të ngjashme në javët e fundit, por një kërkesë e fundit e ofruar ligjvënësve amerikanë duket se pasqyron një nevojë në rritje për raketa anti-ajrore Stinger të prodhimit amerikan dhe raketa antitank Javelin – që thotë se i duhen urgjentisht 500 nga secila. çdo ditë.  

Në të dyja rastet, Ukraina po kërkon qindra raketa më shumë sesa ishin përfshirë në një listë të ngjashme të ofruar së fundmi për ligjvënësit amerikanë.

Lista e re vjen pasi ukrainasit kanë pohuar se përballen me mungesa të mundshme të armëve në mes të një sulmi të vazhdueshëm rus – duke shkaktuar disa reagime nga zyrtarët e SHBA-së dhe NATO-s, të cilët theksojnë se më shumë ndihma ushtarake po shkon tashmë në vend. 

Deri më 7 mars, më pak se dy javë pas pushtimit rus të Ukrainës, SHBA dhe anëtarët e tjerë të NATO-s kishin dërguar rreth 17,000 raketa antitank dhe 2,000 raketa kundërajrore në Ukrainë. 

Që atëherë, vendet e NATO-s, përfshirë SHBA-në, e kanë mbajtur tubacionin e armëve dhe pajisjeve të rrjedhshme, edhe pse Rusia ka kërcënuar të shënjestrojë dërgesat.

Ndihmesa e fundit prej 350 milionë dollarësh, e miratuar në fund të shkurtit, mbërriti në Ukrainë brenda ditëve të fundit, tha një zyrtar i lartë i mbrojtjes, ndërsa dy paketat e ardhshme që arrijnë në 1 miliard dollarë tashmë kanë filluar të mbërrijnë.

Presidenti i SHBA-së Joe Biden tha të enjten se “sistemet e blinduara, municionet dhe armët tona po derdhen në Ukrainë ndërsa flas unë”.

Ndërkohë, të mërkurën, Mbretëria e Bashkuar njoftoi se do të dërgonte 6000 raketa të tjera, duke përfshirë armë antitank dhe eksploziv të lartë, në Ukrainë, së bashku me rreth 33 milionë dollarë mbështetje financiare për ushtrinë ukrainase.

Lista e ofruar për CNN detajon disa nevoja të tjera urgjente, duke përfshirë: avionë, helikopterë sulmues dhe sisteme kundërajrore si S-300. 

Dy lloje avionësh të prodhuar nga Rusia janë renditur në dokument, duke përfshirë një të projektuar për të ofruar mbështetje të ngushtë ajrore për trupat në terren. Ukraina ka kërkuar 36 nga secili avion, sipas listës së ofruar për CNN

Disa ligjvënës në Kongres besojnë se SHBA duhet t’i sigurojë Ukrainës armët që po kërkojnë sa më shpejt që të jetë e mundur. 

Senatori Jacky Rosen, një demokrat nga Nevada, vizitoi Poloninë dhe Gjermaninë fundjavën e kaluar për t’u takuar me organizatat e shoqërisë civile që ndihmojnë refugjatët ukrainas që kanë mbërritur në ato vende, si dhe trupat amerikane të stacionuara jashtë vendit duke ndihmuar me përpjekjet humanitare. 

Rosen tha se avantazhi i saj më i madh nga udhëtimi ishte “ndjenja e urgjencës”, në terren. 

“Ata kanë nevojë për të gjitha mjetet jo vetëm për t’i mbijetuar luftës, por për të fituar luftën, kështu që nëse ne u ofrojmë atyre raketa ajrore në tokë, drone, të gjithë mbështetjen ushtarake,” tha Rosen.