Ukraina: 135 fëmijë janë vrarë që nga fillimi i pushtimit

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës thotë se 135 fëmijë janë vrarë dhe 184 janë plagosur që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë.

Duke dhënë një përditësim mbi viktimat e fundit, zyrtarët thonë se dy fëmijë u vranë gjatë luftimeve të ashpra në qytetin Rubizhne, rajoni i Luhansk, raporton BBC.

Dhe të enjten, dy fëmijë të moshës gjashtë dhe 13 vjeç u plagosën në Novomykhailivka, rajoni Donetsk, pas bombardimeve ruse.

Prokurorët shtuan se tre adoleshentë – të moshës 13, 14 dhe 15 vjeç – u hodhën në erë nga një minë në Obilne në rajonin e Zaporizhia.

Ata u dërguan në Spitalin Melitopol ku njëri ndodhet në gjendje kritike në terapi intensive.