Udhëheqësi separatist thotë se ‘duart nuk janë më të lidhura’ për fabrikën në Azovstal


Ukrainas të plagosur në një spital fushor brenda një bunkeri të fabrikës së hekurit dhe çelikut Azovstal në Mariupol.

Një lider separatist pro-rus ka thënë se sipas informacioneve të tij, tani nuk ka mbetur asnjë civil në Azovstal.

“Rrjedhimisht, duart e njësive tona nuk janë më të lidhura,” citoi agjencia e lajmeve Tass, Denis Pushilin, kreu i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetsk.

Forcat e tij kanë marrë pjesë në sulmin në Mariupol.

Ukraina tha të martën se forcat ruse po bombardonin punimet e çelikut, duke kërkuar dorëzimin e mbrojtësve të saj nga batalioni Azov.

Të martën, një ndihmës i kryebashkiakut ukrainas të qytetit tha se të paktën 100 civilë ishin ende të strehuar në uzinë.

Por zëvendëskryeministrja ukrainase Iryna Vereshchuk i tha agjencisë së lajmeve AFP se kjo nuk ishte e saktë dhe të gjitha gratë, fëmijët dhe të moshuarit ishin evakuuar nga Azovstal si pjesë e një misioni humanitar të koordinuar nga Kombet e Bashkuara dhe Kryqi i Kuq.

Zyrtarët ukrainas thonë se më shumë se 1000 luftëtarë, shumë prej të cilëve të plagosur, janë ngecur në fabrikën e çelikut, shumë të strehuar në labirintin e bunkerëve dhe tuneleve të epokës sovjetike nën tokë.