Trupat që mbrojnë Kharkivin thuhet se kanë arritur në kufirin rus

Më shumë tani mbi raportet se trupat ukrainase duke kundërsulmuar pranë qytetit të Kharkiv kanë arritur në kufirin rus.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka publikuar një video që supozohet se tregon një numër ushtarësh nga një brigadë e mbrojtjes territoriale në një vend të paspecifikuar në kufi, shkruan BBC.

Guvernatori i rajonit të Kharkiv, Oleh Sinegubov, tha se trupat kishin rivendosur një tabelë që shënonte kufirin.

“Ne krenohemi me ushtarët… që rivendosën shenjën e kufirit në kufirin shtetëror! ka shkruar ai në Telegram.

“Falënderojmë të gjithë ata që, duke rrezikuar jetën e tyre, çlirojnë Ukrainën nga pushtuesit rusë”, shtoi ai.

Rusia ka angazhuar njësi të sapomobilizuara nga Donetsk dhe Luhansk i pushtuar në Kharkiv, “provë të mëtejshme të pamjaftueshmërisë së rezervave të disponueshme të Rusisë”, raporton Instituti për Studimin e Luftës.

Forcat ukrainase kanë rimarrë territorin në zonat verilindore ditët e fundit, duke i shtyrë rusët jashtë rrezes së artilerisë së Kharkiv-it – i cili kishte duruar javë të tëra bombardimesh. Rusia ka vazhduar ofensivën e saj në rajonin e Donbasit më në jug.