Tre të vrarë pas shpërthimeve në qytetin kufitar rus

VVGLADKOV

Të paktën tre persona kanë vdekur në shpërthimet në qytetin rus të Belgorod, pranë kufirit me Ukrainën, tha guvernatori rajonal Vyacheslav Gladkov.

Shpërthimet shkatërruan pjesërisht 11 ndërtesa banimi dhe të paktën 39 ndërtesa banimi private, tha ai, shkruan BBC.

Sistemet e mbrojtjes ajrore u aktivizuan nga shpërthimet.

Deklarata e guvernatorit nuk mund të konfirmohej në mënyrë të pavarur dhe nuk pati asnjë reagim të menjëhershëm nga Ukraina.

Informacioni erdhi nga kanali i zotit Gladkov në aplikacionin e mediave sociale Telegram.

Që kur Rusia pushtoi më 24 shkurt, duke pretenduar se donte të “çmilitarizonte” dhe “denaziste” Ukrainën pasi ajo u afrua më pranë NATO-s, mijëra civilë dhe luftëtarë janë vrarë ose plagosur, ndërsa të paktën 12 milionë njerëz kanë ikur nga shtëpitë e tyre .

Shtetet perëndimore janë përgjigjur duke armatosur Ukrainën dhe duke vendosur sanksione të paprecedentë ndaj Rusisë, një superfuqi bërthamore dhe furnizues global i energjisë./Shqip.com