Tre korridore evakuimi janë shpallur në Ukrainë

Ukraina dhe Rusia ranë dakord për tre korridore evakuimi për të mërkurën.

Një gjë të tillë e ka konfirmuar zëvendës kryeministrja e Ukrainës, Iryna Vereshchuk, shkruan CNN.

Vereshchuk tha se një korridor për evakuimin e banorëve të Mariupolit dhe dërgimin e ndihmave humanitare në Berdyansk, një rrugë për dërgimin e ndihmave humanitare dhe evakuimin nga Melitopol dhe një për një kolonë njerëzish me automjete personale nga Enerhodar në Zaporizhzhia.

“Kollonat e autobusëve dhe kamionëve me ndihma humanitare tashmë janë larguar nga Zaporizhzhia,” tha ajo në një video-mesazh të mërkurën.

Ne kërkojmë që forcat pushtuese të respektojnë angazhimet e tyre dhe të lejojnë kolona humanitare nëpër postblloqe”, shtoi Vereshchuk.

Vereshchuk tha se delegacioni rus në bisedimet të martën midis ekipeve ruse dhe ukrainase në Stamboll mori propozime nga pala ukrainase për të organizuar korridore evakuimi për disa nga rajonet më të prekura nga luftimet, duke përfshirë Kharkiv, Kiev, Kherson, Chernihiv, Sumy, Zaporizhzhia. Oblastet Donetsk, Luhansk dhe Mykolaiv.

Njoftimi i Vereshchuk vjen dy ditë pasi kryetari i bashkisë së qytetit të rrethuar të Mariupol tha se korridoret e evakuimit kishin rënë kryesisht nën kontrollin e forcave ruse./Shqip.com