Tenisti rus, Rublev kundër luftës në Ukrainë

Tenisti rus, Andrey Rublev

Tenisti rus, Andrey Rublev, ka reaguar kundër luftës bë Ukrainë.

Ai ka shkruar ‘jo luftë të lutem’ në një kamerë televizive pasi arriti në finalen e Kampionatit të tenisit, i ciki po mbahet në Dubai.

24-vjeçari erdhi nga prapa për të mposhtur Hubert Hurkacz në takimin e tyre gjysmëfinal dhe do të përballet me Jiri Vesely ose Denis Shapovalov për trofeun e lakmuar.

Rublev shkroi mesazhin në një kamerë aty pranë menjëherë pas fitores së tij në, duke dal kështu kundër Rusisë dhe pushtimit të Ukrainës.

“Në këto momente kupton se ndeshja ime nuk është e rëndësishme. Ajo që po ndodh në Ukrainë është shumë më e tmerrshme. Ju e kuptoni se sa e rëndësishme është të kemi paqe në botë dhe të respektojmë njëri-tjetrin pavarësisht se çfarë, të jemi të bashkuar”, deklaroi ai.

Më herët gjatë kësaj jave kundër pushtimit të Ukrainës ka reaguar edhe sulmuesi rus, Fedor Smolov, i cili është bërë futbollisti i parë rus i profilit të lartë që flet kundër luftës në Ukrainë./Shqip.com