Stacioni i pavarur i radios ruse “Echo of Moscow” po mbyllet

Stacioni i pavarur i radios ruse “Echo of Moscow” njoftoi të enjten se do të mbyllet pas vendimit të autoriteteve për të hequr stacionin jashtë transmetimit.

“Me shumicë votash të Bordit të Drejtorëve të Echo of Moscow, u mor vendim për likuidimin e kanalit radiofonik dhe faqes së internetit të Echo of Moscow”, thuhet në një deklaratë në faqen e saj, shkruan CNN.

Më 1 mars, autoritetet ruse lëvizën për të bllokuar faqet e internetit të Echo of Moscow dhe një tjetër medie të quajtur TV Rain dhe e hoqën Echo of Moscow nga transmetimi për shkak të mbulimit të luftës në Ukrainë.

Në një deklaratë, Prokurori i Përgjithshëm akuzoi Echo of Moscow dhe TV Rain për shpërndarjen e asaj që e quajti “informacion i njohur si i rremë në lidhje me veprimet e ushtarakëve rusë, si pjesë e një operacioni special për të mbrojtur Republikën Popullore të Donetskut dhe Republikën Popullore të Luhanskut. .” 

Prokurori i Përgjithshëm tha gjithashtu se të dy mediat kishin postuar informacione për të cilat deklarata thoshte se “për ekstremizëm, dhunë kundër qytetarëve të Federatës Ruse, shkelje masive të rendit publik dhe sigurisë publike”.

Autoritetet në Rusi ndalojnë tubimet pa leje dhe mund ta konsiderojnë transmetimin ose raportimin e informacionit specifik për tubime të paautorizuara si organizim të protestave të paligjshme.