Shefi i NATO-s thotë se është “i sigurt” se do të bëhet përparim me ofertat e anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha të mërkurën se ai do të takohet me zyrtarë të lartë të Turqisë, Finlandës dhe Suedisë në ditët në vijim dhe është “i bindur se do të gjejmë një rrugë përpara” me synimet për të bërë përparim në statusin e aplikimit të Finlandës dhe Suedisë përpara datës së ardhshme.

Samiti i NATO-s, i cili është planifikuar të mbahet në Madrid në fund të qershorit, raporton CNN.

Duke folur në një konferencë të përbashkët shtypi me Sekretarin e Shtetit të SHBA, Antony Blinken në Uashington, DC, Stoltenberg vazhdoi të shpjegoi besimin e tij në vendimin “sepse të gjithë aleatët pranojnë se zgjerimi i NATO-s ka qenë një sukses i madh”. 

Shefi i NATO-s preku rëndësinë e ofertave të dy vendeve nordike, duke e quajtur atë “historike” dhe se anëtarësimi i tyre “vetëm do të forcojë aleancën tonë”. 

Stoltenberg iu drejtua gjithashtu “retorikës së goditjes së saberit bërthamor” të përdorur nga Rusia, duke thënë se kjo vetëm rrit tensionet, por se ata “nuk kanë parë ndonjë ndryshim në qëndrimin bërthamor të Rusisë”.  

Sekretari i Përgjithshëm vazhdoi t’i kujtojë Rusisë se ata ranë dakord për një deklaratë të OKB-së në janar, ku thuhej qartë se “lufta bërthamore nuk mund të fitohet dhe nuk duhet të luftohet”, duke treguar se Moska “e di se çdo përdorim i armëve bërthamore do të ndryshonte plotësisht natyrën e një konflikti. ” dhe përsëriti “armët bërthamore nuk duhet të përdoren”. 

Kur diskutoi për luftën në Ukrainë, Stoltenberg tha se Putin bëri një gabim strategjik duke nisur luftën dhe nënvlerësoi forcën e popullit ukrainas dhe unitetin e NATO-s. “Presidenti Putin donte më pak NATO, ai po merr më shumë NATO, më shumë trupa dhe më shumë anëtarë të NATO-s”, tha ai.

Ai gjithashtu vuri në dukje unitetin e aleatëve dhe partnerëve që zbatojnë paketat e sanksioneve të BE-së. 

Stoltenberg preku gjithashtu strategjinë e sigurisë së NATO-s për t’u “përgatitur për një epokë të rritjes së konkurrencës strategjike me fuqitë autoritare si Rusia dhe Kina”. Stoltenberg iu referua më tej pse Ukraina duhet të vazhdojë të marrë mbështetje. Nëse Putini fiton luftën, atëherë “çmimi që duhet të paguajmë do të ishte më i lartë se sa të investojmë tani në mbështetje për Ukrainën”./