Rusia i jep Ukrainës afat për vendimin për bisedimet në Bjellorusi

Vladimir Medinsky kreu delegacionit rus dhe presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky

Rusia u ka dhënë zyrtarëve ukrainas një afat kohor prej orës 15:00, me orën lokale, të dielën për të vendosur nëse do të takohen për bisedime në qytetin bjellorus të Gomel.

Vladimir Medinsky, kreu i delegacionit rus dhe ndihmës i Presidentit Vladimir Putin, i tha agjencisë shtetërore të lajmeve RIA Novosti se do të qëndrojnë deri në kohën e caktuar të presin për një përgjigje.

“Sapo të marrim këtë konfirmim, ne do të nisemi menjëherë për të takuar homologët tanë në negociata,” tha Medinsky. “Ne jemi për paqe.

Megjithatë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha të dielën se do të ishte i gatshëm të zhvillonte bisedime me Rusinë, por hodhi poshtë propozimin e tyre për një takim që do të mbahej në Bjellorusi.

Bjellorusia është një aleat i Rusisë dhe ka luajtur një rol kyç në pushtimin rus të Ukrainës. Trupat ruse pushtuan kufirin e Bjellorusisë me mbështetjen e qeverisë së Bjellorusisë, sipas zyrtarëve ukrainas, shkruan CNN.

Zelensky iu drejtua drejtpërdrejt Bjellorusisë në një fjalim të dielën, duke thënë se “veprimet agresive” nga territori bjellorusi nënkuptonin se nuk ishte e mundur të mbaheshin bisedime në vend.

Ndërkaq, Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha të dielën se ai ishte “duke pritur” që Ukraina të vinte në vend për negociata me Rusinë.

“Të gjithë janë në Gomel duke pritur. Nëse vijnë, atëherë do të ketë negociata,” u tha Lukashenko gazetarëve pas votimit në referendumin kushtetues në Minsk të dielën, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve bjelloruse Belta.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, u tha gazetarëve se një delegacion rus ka mbërritur tashmë në Bjellorusi për bisedime imagjinare me përfaqësuesit ukrainas, raportoi RIA Novosti të dielën.