Rusia godet objektivat e rafinerisë së naftës dhe depove të karburantit në Ukrainë

Lufta në Ukrainë

Rusia thotë se përdori ato që i quajti armë ajrore dhe tokësore me precizion të lartë për të shkatërruar objektivat e rafinerisë së naftës dhe depozitave të karburantit në Ukrainë.

Ministria e Mbrojtjes e Moskës tha se objektet teknologjike që synonin të furnizonin ushtrinë e Ukrainës në rajonin lindor të Donbasit u goditën në Kremenchuk dhe Lysychansk.

Dhe rusët kanë synuar gjithashtu pajisjet ushtarake të Ukrainës, thonë ata.

Në pjesën Donetsk të Donbasit. raketat thuhet se kanë goditur obuset M777 155 mm.

Raketat ruse tokë-ajër kanë marrë përsipër një aeroplan sulmues ukrainas Su-25-ajër-tokë – së bashku me një helikopter sulmues Mi-24 në afërsisht të njëjtën zonë, thotë Moska.

Dhe sulme të tjera thuhet se kanë shkatërruar një vendndodhje të raketave tokë-ajër me rreze të mesme veprimi ukrainas Buk-M1 (SA-11) në provincën Luhansk.

Njësitë Buk-M1 të Ukrainës dhe S-300 me rreze të gjatë, megjithëse janë efektive, janë sisteme të vjetra të epokës sovjetike, raporton BBC.

Kievi i ka bërë thirrje të shumta Perëndimit për mbrojtje ajrore të avancuar për të rrëzuar avionët rusë dhe raketat e lundrimit.

Megjithatë, asnjë sistem i mbrojtjes ajrore perëndimore nuk u njoftua në paketën ushtarake prej 1 miliard dollarësh (818 milion £) nga Shtetet e Bashkuara në fillim të kësaj jave.