Rusia bombardon një lagje banimi në Kharkiv, thonë zyrtarët ukrainas

Një lagje rezidenciale në Kharkiv, qytetit të dytë më të madh në Ukrainë, është goditur nga një sulm me raketë të hënën, sipas zyrtarëve ukrainas dhe videove të shumta të mediave sociale.

Videot tregojnë raketa të shumta në një pjesë rezidenciale të lagjes Saltivka në veri-lindje të Kharkiv, afër një dyqani, raporton CNN.

Sipas Këshillit Bashkiak të Kharkiv, granatimet e fundit të qytetit kanë lënë të vdekur një civile femër dhe 31 të plagosur. Të plagosurit përbëhen nga 15 ushtarakë dhe 16 civilë, sipas këshillit të qytetit në një deklaratë për shtyp.

Dan Kaszeta, një specialist i mbrojtjes me bazë në Londër dhe një bashkëpunëtor në Institutin Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara, tha se imazhet janë në përputhje me sulmet e shumta të sistemit të lëshimit të raketave.

Anton Gerashchenko, një këshilltar i kreut të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Ukrainës, tha se “Kharkovi sapo i është nënshtruar granatimeve masive të Grad! Dhjetra viktima.”

Ai e përshkroi situatën si “një makth”.

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës Iryna Venediktova gjithashtu shkroi në Facebook për të përshkruar situatën në qytet. “Është më ferr në Kharkiv sot se sa ishte dje.”

Venediktova postoi një video që tregonte një raketë që goditi një dritare kuzhine dhe i grisi këmbën një gruaje që vdiq më vonë në spital, tha ajo.

Gjatë ditëve të fundit, Këshilli Bashkiak i Kharkiv ka regjistruar 44 të plagosur, duke përfshirë 20 ushtarakë, dhe gjithsej shtatë të vrarë. Shtatë viktimat përfshijnë dy ushtarakë dhe pesë civilë.