Rusia aktualisht kontrollon 20% të territorit të Ukrainës  thotë Zelensky

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky

Rusia tani po kontrollon rreth 20% të territorit të Ukrainës – kjo është shumë më tepër sesa Belgjika, Luksemburgu dhe Holanda së bashku, tha Presidenti Volodymyr Zelensky raporton BBC.

Duke iu drejtuar parlamentit të Luksemburgut, ai tha se pothuajse 125,000 km katrorë (48,260 milje katrore) tani janë në duart e Moskës. Kjo përfshin Krimenë dhe pjesë të Ukrainës lindore që forcat proxy ruse kapën në vitin 2014, e cila përbënte afërsisht 7% të territorit të Ukrainës.

Zelensky tha se vija aktuale e frontit shtrihej për më shumë se 1,000 km (620 milje).

Gati 12 milionë ukrainas janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt, dhe mbi pesë milionë prej tyre – kryesisht gra dhe fëmijë – kanë shkuar jashtë vendit, tha ai.

Zelensky pohoi gjithashtu se humbjet ushtarake ruse tani ishin në më shumë se 30,000 – më shumë se viktimat e përgjithshme sovjetike gjatë luftës në Afganistan në 1979-89 dhe dy luftërave çeçene në 1994-2000.

Rusia deri më tani ka dhënë detaje për më shumë se 1,300 vdekje në Ukrainë/Shqip.com