Rritet numri i viktimave nga sulmet izraelite

Numri i njerëzve të vrarë në Gaza që nga 7 tetori është rritur në 20,057, sipas një deklarate nga Ministria e Shëndetësisë e kontrolluar nga Hamasi në rrip të premten.

Gjithsej 53,320 njerëz janë plagosur gjithashtu në konflikt, tha ai.

Ministria tha se 390 njerëz vdiqën në 48 orët e fundit ndërsa rrjetet e komunikimit kishin qenë jashtë linje në pjesën më të madhe të territorit.

Të enjten mbrëma, ofruesi i telekomit Paltel tha në një deklaratë se shërbimet në Gaza qendrore dhe jugore po ktheheshin gradualisht në internet pasi u ndërprenë për shkak të bombardimeve izraelite.