Reagon Krasniqi pas vërshimeve: I bëj thirrje qeverisë që të ndërmerr veprimet e nevojshme

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi, ka reaguar pas vërshimeve që kanë ndodhur në disa komuna të Kosovës.
Ai ka bërë të ditur se gjatë ditës ka biseduar me kryetarin e Skenderajt, Fadil Nura, dhe me kryetarin e Mitrovicës, Bedri Hamza, dy komuna që gjatë ditës janë përfshirë nga vërshimet.
Gjithashtu, Krasniqi ka shprehur solidarizimin e plotë me dy kryetarët dhe me qytetarët e këtyre dy komunave.

“Reshjet atmosferike kanë shkaktuar vërshime dhe probleme të tjera në shumë qytete të Kosovës, posaçërisht në Mitrovicë dhe Skenderaj, duke i ballafaquar qytetarët me mungesa të ujit të pijshëm, bllokim të rrugëve dhe dëme të konsiderueshme materiale. Gjatë ditës së sotme kam komunikuar me kryetarët e Mitrovicës dhe Skenderajt, Bedri Hamza dhe Fadil Nura, ku u kam shprehur solidarizimin e plotë me ta dhe qytetarët e këtyre dy komunave në këto momente të vështira për ta”, ka shkruar Krasniqi.
Kreu i PDK-së i ka bërë thirrje qeverisë që të ndërmerr veprime të shpejta dhe të krijoj ekipet e nevojshme për menaxhim.
“Duke qenë se parashikimet për motin paralajmërojnë një javë me reshje të vazhdueshme, i bëjë thirrje qeverisë të ndërmerr veprime të shpejta dhe të krijojë ekipet e nevojshme për menaxhim të mirë të situatës, me qëllim të minimizimit të dëmeve. Rastet si në vitin e kaluar, ku ekonomitë familjare dhe bizneset kanë pësuar nga vërshimet dhe keqmenaxhimi i situatës, është e papranueshme të përsëriten. Në raste të tilla të krizave emergjente, qytetarët duhet ta kenë ndihmën dhe mbrojtjen e shpejtë dhe të vazhdueshme të shtetit, krahas veprimeve konkrete për kompensimin e të gjitha dëmeve të shkaktuara”, ka përfunduar Krasniqi.