Putin harron Ukrainën: Situata në Gaza, katastrofë

Presidenti rus, Vladimir Putin.
Presidenti rus, Vladimir Putin.

Presidenti rus, Vladimir Putin.
Presidenti rus, Vladimir Putin.

Ndonëse prej shkurtit të vitit 2022 ka nisur një front lufte në Ukrainë, që ka pasur efekt në të gjithë botën, presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka shprehur shqetësimin e tij të thellë për situatën e krijuar në Gaza, pas ndërhyrjes së Izraelit. Gjatë një fjalimi video për samitin e Brics, lideri rus u shpreh se në Gaza po ndodh aktualisht një katastrofë humanitare dhe kërkoi reagimin e komunitetit ndërkombëtar për t’i dhënë fund konfliktit të përgjakshëm. Sipas liderit rus, pauzat humanitare janë shumë të nevojshme për lirimin e pengjeve, evakuimin e civile, teksa kërkoi një zgjidhje politike për konfliktin izraelo-palestinez. Ndërkohë, presidenti kinez, një aleat i Putin ka kërkuar më herët thërritjen e një konference ndërkombëtare për situatën në Gaza.