Një anije mallrash fundoset në brigjet e Ukrainës pas një shpërthimi

Pronarët estonezë të një anijeje mallrash thonë se ajo është fundosur në brigjet e Ukrainës pas një shpërthimi.

Ata thonë se dy anëtarë të ekuipazhit përfunduan në një gomone shpëtimi në det dhe katër të tjerë fillimisht u zhdukën – të gjashtë u kapën më vonë nga një shërbim lokal shpëtimi ukrainas, raporton BBC.

Anija me flamurin e Panamasë është në pronësi të kompanisë me bazë në Estoni Vista Shipping Agency. Shteti baltik, Estonia është anëtare e NATO-s dhe ka një kufi me Rusinë.

Anija ishte ankoruar në brigjet e Ukrainës pasi u largua nga porti jugor i Chornomorsk pranë Odesa disa ditë më parë. Nuk është e qartë se çfarë e shkaktoi shpërthimin.

Ushtria e Ukrainës thotë se Rusia po dërgon anije zbarkimi amfibe për të kapur Odesa, një qytet me një milion banorë dhe një port i madh detar, ndërsa vazhdon përparimin e saj në të gjithë Ukrainën jugore./SHQIP.com