Ngjarjet e fundit nga lufta Ukrainë – Rusi

Lufta në Ukrainë

Përpjekjet për evakuim po vazhdojnë në qytetin e rrethuar të Mariupolit, ku luftëtarët dhe civilët ukrainas janë strehuar në uzinën Azovstal — e cila pa perimetrin e saj të thyer këtë javë nga forcat ruse, sipas një komandanti brenda. Ndërkohë, tensionet po rriten në prag të 9 majit – festës simbolike të Rusisë “Dita e Fitores”, e cila mund të sjellë një deklaratë zyrtare të luftës.

Këtu janë zhvillimet më të fundit:

  • Uzina Mariupol: Të paktën 50 civilë u evakuuan nga fabrika e rrethuar e çelikut Azovstal në Mariupol të premten, sipas zëvendëskryeministrit ukrainas, me më shumë përpjekje evakuimi të planifikuara për të shtunën. Të mërkurën, mbrojtësit ukrainas në uzinë  thanë se kishte “beteja të përgjakshme” me forcat ruse brenda kompleksit pasi ata depërtuan.
  • Komentet e Zelensky: Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se ai po punon  në përpjekjet diplomatike për të shpëtuar forcat ushtarake që mbeten në uzinën Azovstal. Duke folur të premten, ai tha se Mariupol ishte një nga pikat më të ndërlikuara të luftës dhe nëse forcat ruse vrisnin civilët brenda, Ukraina nuk do të ishte në gjendje të vazhdonte bisedimet diplomatike.
  • Ndihma e huaj: Mbretëria e Bashkuar njoftoi të shtunën se do të dërgonte gjeneratorë shtesë për të ndihmuar në drejtimin e qendrave të ndihmës dhe spitaleve ukrainase. Ajo gjithashtu do të lehtësojë rregullat e saj për lëndët djegëse fosile jashtë shtetit, në mënyrë që qeveria të mund të mbështesë nevojat e Ukrainës për energji dhe karburant, tha ai. Presidenti i SHBA  Joe Biden  njoftoi  gjithashtu ndihmë shtesë të sigurisë për Ukrainën , me pajisje me vlerë 150 milionë dollarë, përfshirë artileri dhe radarë, raporton CNN.
  • “Dita e Fitores” e Rusisë: Kryebashkiaku i kryeqytetit ukrainas Kiev u ka kërkuar qytetarëve  që të “ndërgjegjësohen”  dhe të qëndrojnë brenda të dielës deri të hënën, rreth “Ditës së Fitores” vjetore të Rusisë. Zyrtarët perëndimorë kanë paralajmëruar se presidenti rus Vladimir Putin mund të shpallë zyrtarisht luftë më 9 maj, duke e lejuar atë të rrisë fushatën e tij dhe të mobilizojë rezervat.
  • Samiti i fundjavës së G7:  Biden do të takohet virtualisht me Zelensky dhe  homologët e tij të G7 të dielën në mëngjes gjatë një takimi të forumit të G7, i planifikuar qëllimisht përpara “Ditës së Fitores” të Rusisë. Sanksionet do të jenë në rendin e ditës së takimit.
  • Gruri i ngecur:  OKB-ja ka bërë thirrje për të rihapur portin e Odesës në Ukrainën jugore, për të ndihmuar në lehtësimin e një krize globale ushqimore. Bllokada e porteve të Ukrainës në Detin e Zi po pengon eksportin e afro 25 milionë tonë drithë. CNN ka raportuar gjithashtu se  forcat ruse po vjedhin mijëra tonë drithë  nga fermerët ukrainas, si dhe po synojnë vendet e ruajtjes së ushqimit me artileri, sipas burimeve të shumta.