Ministri i jashtëm ukrainas: Së bashku e mposhtëm Hitlerin, ta mposhtim edhe Putinin

Ministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës, Dmytro Kuleba, iu është përgjigjur thirrjes së Presidentit të Ukrainës, për t’iu bashkuar luftës kundër Rusisë.

Ai ka ftuar të gjithë ata që dëshirojnë të ndihmojnë Ukrainën.

“Të huajt që dëshirojnë të mbrojnë Ukrainën dhe rendin botëror si pjesë e Legjionit Ndërkombëtar të Mbrojtjes Territoriale të Ukrainës, ju ftoj të kontaktoni me misionet e huaja diplomatike të Ukrainës në vendet tuaja përkatëse.”, ka shkruar ai.

“Së bashku e mundëm Hitlerin dhe do ta mposhtim edhe Putinin.”, thuhet tutje në njoftim.

Ndërkaq, të dielën Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, u ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve të botës që të bashkohen në luftë.

Dhe se të gjithë ata që dëshirojnë të bashkohen duhet të kontaktojnë zyrtarin e mbrojtjes të Ambasadës së Ukrainës në vendet e tyre.