Me sytë e botës drejt luftës në Ukrainë, Koreja e Veriut teston një raketë të re me rreze të gjatë veprimi

Të enjten, derisa liderët perëndimorë u mblodhën në Bruksel për samitet e sigurisë, Koreja e Veriut lëshoi ​​atë që tha se ishte një lloj i ri rakete balistike ndërkontinentale (ICBM) – testi i saj i parë me rreze të gjatë në më shumë se katër vjet.

Siç raporton CNN, sipas analistëve, valët e fundit të testeve të raketave të Koresë së Veriut sugjerojnë se lideri i vendit, Kim Jong Un, po përpiqet t’i tregojë një bote gjithnjë e më të trazuar se Pheniani mbetet një lojtar në luftën për pushtet dhe ndikim.

“Koreja e Veriut refuzon të injorohet dhe mund të përpiqet të përfitojë nga preokupimi global me luftën në Ukrainë për të detyruar një fakt të kryer mbi statusin e saj si një shtet me armë bërthamore,” tha Leif-Eric Easley, profesor i asociuar i studimeve ndërkombëtare në Ewha Womans.

Universiteti në Seul, tha për CNN se : “Koreja e Veriut nuk është afër fillimit të agresionit në shkallën e pushtimit rus të Ukrainës. Por ambiciet e Phenianit gjithashtu tejkalojnë vetëmbrojtje pasi dëshiron të përmbysë rendin e sigurisë së pasluftës në Azi”./SHQIP.com