Kryeministri spanjoll Sánchez: Pushtimi rus i Ukrainës nuk mund të mbetet u pandëshkuar

Kryeministri spanjoll Pedro Sánchez të enjten tha se pushtimi rus i Ukrainës do të ketë “pasoja të gjera dhe nuk mund të mbetet pa u ndëshkuar”.

Në një fjalim televiziv kombëtar në Madrid, ai i bëri thirrje presidentit rus Vladimir Putin “t’i japë fund të menjëhershëm armiqësive dhe të revokojë” njohjen e territoreve nga Rusia në Ukrainë, shkruan CNN.

Sánchez tha se “Bashkimi Evropian dhe pjesa tjetër e aleatëve të unionit kishin miratuar tashmë një paketë të parë masash” kundër Rusisë dhe se Këshilli i BE-së do të mblidhet më vonë të enjten “për të përcaktuar përgjigjen e tij ndaj kësaj shkeljeje flagrante të ligjit ndërkombëtar”.

Ai bëri thirrje për një përgjigje të koordinuar dhe të unifikuar evropiane dhe tha se sanksionet kundër Rusisë do të ishin qasja më efektive.