Kryebashkiaku i Kievit thotë se “armiku është në periferi” të kryeqytetit ukrainas

Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko, paralajmëroi të martën në një video-mesazh se “armiku është në periferi të kryeqytetit”, duke shtuar se ushtria ukrainase “po përgatitet të mbrojë Kievin”, raporton CNN.

“Forcat tona të armatosura, Forcat e Mbrojtjes Territoriale, po luftojnë heroikisht për tokën tonë”, tha Klitschko.

“Në hyrjet e qytetit janë ndërtuar fortifikime dhe postblloqe. U kërkoj të gjithëve të ruajnë qetësinë. Mos dilni jashtë pa nevojë dhe qëndroni në strehimore në rast alarmi”, shtoi ai.

Një kolonë masive ushtarake ruse 40 milje e gjatë, e përbërë nga automjete të blinduara, tanke, artileri të tërhequr dhe mjete të tjera logjistike, ka arritur në periferi të kryeqytetit të Ukrainës, Kiev, sipas imazheve satelitore nga Maxar Technologies.

Në një video-mesazh të mëparshëm, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se mbrojtja e Kievit është “prioriteti kryesor i qeverisë”.

“Kiev është i veçantë. Nëse mbrojmë Kievin, do të mbrojmë edhe shtetin. Kjo është zemra e vendit tonë dhe duhet të vazhdojë të rrahë”, tha Zelensky.

Duke i bërë jehonë komenteve të presidentit, Klitschko tha se forcat ruse duan të “marrin zemrën e vendit tonë”.

“Ne do të luftojmë dhe nuk do të heqim dorë nga Kievi,” pohoi ai.