Kryebashkiaku i Kievit: Jemi të rrethuar, s’kemi ku t’i evakuojmë civilët

Kryebashkiaku i Kievit, Vitali Klitschko

KYIV, Ukrainë (AP) – Ndërsa trupat ruse po i afrohen kryeqytetit ukrainas, kryebashkiaku i Kievit është i mbushur me krenari për shpirtin e qytetarëve të tij dhe i shqetësuar për sa kohë mund të qëndrojnë.

Në një intervistë me Associated Press të dielën, pas një nate rraskapitëse të sulmeve ruse në periferi të qytetit, kryebashkiaku Vitali Klitschko heshti për disa sekonda kur u pyet nëse kishte plane për të evakuuar civilët nëse trupat ruse arrinin të merrnin Kievin.

“Ne nuk mund ta bëjmë këtë, sepse të gjitha rrugët janë të bllokuara,” tha ai në fund. “Për momentin ne jemi të rrethuar.”

Kur trupat ruse pushtuan Ukrainën të enjten, qyteti me 2.8 milionë banorë fillimisht reagoi me shqetësim, por edhe me një masë të vetë-posedimit.

Megjithatë, nervat filluan të prisheshin kur dyqanet ushqimore filluan të mbylleshin dhe sistemi i famshëm i metrosë së thellë të qytetit i ktheu stacionet e tij në strehë për bomba.

Klitschko konfirmoi se nëntë civilë në Kiev ishin vrarë deri më tani, duke përfshirë një fëmijë.

Një shtetrrethim i urdhëruar nga ai filloi rreth perëndimit të diellit të shtunën dhe do të zgjatet deri të paktën në orën 8 të mëngjesit të së hënës. Urdhri i tij thuhej qartë se çdo person i paautorizuar jashtë mund të konsiderohet si diversant.

“Ne po i gjuajmë këta njerëz dhe do të jetë shumë më e lehtë nëse askush nuk është në rrugë,” shpjegoi Klitschko, duke thënë se gjashtë “diversantë” rusë u vranë mbrëmjen e së shtunës.

Përparimi i trupave ruse në qytet ka qenë më i ngadalshëm nga sa prisnin shumë ekspertë ushtarakë.

“Sapo fola me presidentin (Volodymyr Zelenskyy). Të gjithë nuk po ndihen aq mirë,” tha Klitschko, duke shtuar se punonjësit e qeverisë së qytetit ukrainas ishin në shok, por jo në depresion. “Ne tregojmë karakterin tonë, njohuritë tona, vlerat tona.”

Në ditët e fundit, radhë të gjata njerëzish – burra dhe gra – u panë në pritje për të marrë armët në të gjithë kryeqytetin, pasi autoritetet vendosën të shpërndanin lirisht armët për këdo që ishte gati për të mbrojtur qytetin.

Megjithatë, ka shqetësime për armatosjen e civilëve me pak përvojë ushtarake mes paralajmërimeve për diversantë rusë të maskuar si policë e gazetarë ukrainas.

“Për të qenë i sinqertë, ne nuk kemi kontroll 100%,” tha Klitschko. “Ne e ndërtuam këtë mbrojtje territoriale në një kohë të shkurtër – por këta janë njerëz patriotë.”

“Tani për tani, çështja më e rëndësishme është mbrojtja e vendit tonë”, shtoi ai.

Duke iu përgjigjur një pyetjeje në lidhje me kapacitetin e qytetit për të rimbushur rezervat e pakësuara të ushqimit dhe ilaçeve, pikëpamja e Klitscho-s u errësua megjithatë.

“Ne jemi në kufirin e një katastrofe humanitare,” tha ai. “Tani për tani kemi rrymë, tani kemi ujë dhe ngrohje në shtëpitë tona. Por infrastruktura është e shkatërruar për të ofruar ushqim dhe mjekim.”

Pastaj, në të njëjtën frymë, ai e mblodhi veten si kampioni botëror i boksit në peshat e rënda që ishte dikur.

“Kjo është arsyeja pse mesazhi për të gjithë është: Mbështetni Ukrainën së bashku … Ne jemi të fortë,” tha ai. “Çdo ukrainas është krenar që është i pavarur, krenar që është ukrainas dhe ne jemi krenarë që kemi vendin tonë”.