Kreu i Hamasit takim me liderin e Iranit, zbardhen diskutimet për konfliktin e armatosur në rajon

Udhëheqësi suprem i Iranit Ayatollah Ali Khamenei është takuar me liderin e Hamasit, Ismail Haniyeh, sipas mediave shtetërore iraniane, raporton Reuters. Media shtetërore iraniane tha se Haniyeh, i cili ka banuar midis Katarit dhe Turqisë që nga viti 2019, “e informoi Khamenein mbi zhvillimet e fundit në Rripin e Gazës dhe krimet e regjimit izraelit në Gaza, si dhe zhvillimet në Bregun Perëndimor”. Republika Islamike deklaroi se mbështet Hamasin, por se nuk ka luajtur asnjë rol në sulmin e befasishëm të militantëve ndaj Izraelit muajin e kaluar. “Ayatollah Khamenei vlerësoi qëndrueshmërinë dhe qëndrueshmërinë e popullit të Gazës dhe shprehu keqardhje të fortë për krimet e regjimit sionist, të mbështetur drejtpërdrejt nga Uashingtoni dhe disa vende perëndimore”, tha televizioni shtetëror i Iranit.