Kremlini refuzon të komentojë përparimin e pushtimit – pasi u përball me rezistencë të fortë

Kremlini nuk pranoi të komentonte të hënën mbi përparimin e të ashtuquajturit “operacion special ushtarak” i Rusisë në Ukrainë, duke iu referuar pyetjeve për këtë çështje ushtrisë.

“Unë nuk mendoj se është koha për të përmbledhur rezultatet e operacionit [ushtarak], ne duhet të presim përfundimin e operacionit,” tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov në një konferencë me gazetarët, shkruan CNN.

Ushtria ruse ka pranuar viktimat, por nuk ka dhënë shifra të sakta.

Pushtimi i Moskës ka hasur në rezistencë “më të ashpër se sa pritej” nga ushtria ukrainase, si dhe vështirësi të papritura në furnizimin e forcave të saj, i thanë CNN të dielën dy zyrtarë të lartë amerikanë me njohuri të drejtpërdrejta.

Numri zyrtar i vdekjeve të civilëve arrin në shifra të trefishta: Numri i fundit i vdekjeve të civilëve në Ukrainë është 102, me 304 persona të plagosur, por shifra e vërtetë dyshohet të jetë “dukshëm më e lartë”, tha të hënën Michelle Bachelet e OKB-së.

Numri i të vdekurve përfshin shtatë fëmijë, tha Bachelet, duke shtuar “shumica e këtyre civilëve u vranë nga armë shpërthyese me një zonë të gjerë ndikimi, duke përfshirë granatimet nga artileria e rëndë dhe sistemet e raketave me shumë lëshime, dhe sulmet ajrore.”

Sipas Bachelet, 422,000 njerëz janë larguar nga Ukraina, ndërsa civilë të tjerë ende në vend janë “të detyruar të grumbullohen në forma të ndryshme strehimoresh për bomba, si stacionet nëntokësore, për t’i shpëtuar shpërthimeve”.