Joe Biden nuk do të vizitojë Ukrainën këtë javë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, nuk do të udhëtojë në Ukrainë këtë javë.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, tha se nuk ka plane që presidenti i SHBA-së Joe Biden të udhëtojë në Ukrainë këtë javë ndërsa ai shkon në Evropë për samite të parakohshme urgjente.

“Udhëtimi do të fokusohet në vazhdimin e tubimit të botës në mbështetje të popullit ukrainas dhe kundër pushtimit të Ukrainës nga presidenti Putin, por nuk ka plane për të udhëtuar në Ukrainë”, tha ajo në një postim në Twitter.

Në emisionin “State of the Union” të CNN-it, ambasadorja e SHBA-së në OKB Linda Thomas-Greenfield hodhi dyshime të mëdha mbi mundësinë që presidenti Joe Biden të vizitojë Ukrainën këtë javë kur të shkojë në Evropë.

Petro Poroshenko, ish-presidenti i Ukrainës, i tha të shtunën Jim Acosta të CNN se një vizitë e Bidenit në Ukrainë do të ishte një “simbol i solidaritetit tonë”.

Ai vazhdoi, duke thënë se Biden ishte një mik shumë i mirë i Ukrainës, duke shtuar se një vizitë e presidentit amerikan do të ishte një hap jashtëzakonisht i drejtë për të demonstruar se e gjithë bota është së bashku me ne kundër Rusisë.