“Izraeli nuk do të jetë një rrugë për të anashkaluar sanksionet ruse”

Ministri i Jashtëm i Izraelit, Yair Lapid, u zotua të hënën se Izraeli nuk do të përdoret si një mënyrë për rusët për të anashkaluar sanksionet perëndimore, shkruan CNN.

Duke folur në Sllovaki, Lapid përsëriti dënimin e Izraelit për pushtimin rus të Ukrainës, duke shtuar se Izraeli “do të bëjë gjithçka që mundet për të ndihmuar përpjekjet ndërmjetësuese”.

“Izraeli nuk do të jetë një rrugë për të anashkaluar sanksionet e vendosura ndaj Rusisë nga Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera perëndimore”, tha Lapid.
“Ministria e Punëve të Jashtme po e koordinon çështjen së bashku me partnerët, duke përfshirë Bankën e Izraelit, Ministrinë e Financave, Ministrinë e Ekonomisë, Autoritetin e Aeroporteve, Ministrinë e Energjisë dhe të tjerë”, shtoi ai.

Komentet e Lapid vijnë dy ditë pasi nënsekretarja e Shtetit e Departamentit të Shtetit për Çështjet Politike, Victoria Nuland, i bëri thirrje Izraelit të zbatojë sanksionet.

Duke folur për lajmet izraelite Channel 12 të premten, Nuland tha se ata po kërkojnë “që çdo demokraci të bashkohet me ne në sanksionet e kontrollit financiar dhe të eksportit që kemi vendosur ndaj Putinit”.

“Ne e kërkojmë edhe atë të Izraelit. Ndër të tjera, ju nuk dëshironi të bëheni streha e fundit për paratë e pista që po nxisin luftërat e Putinit”, potencoi Lapid.