Hamasi: Të paktën 195 palestinezë të vrarë në kampin e refugjatëve në Jabalia

Të paktën 195 palestinezë u vranë në dy seri sulmesh ajrore izraelite në kampin e refugjatëve Jabalia në Gaza midis të martës dhe të mërkurës, sipas një zyre shtypi qeveritare të drejtuar nga Hamasi. Rreth 120 persona janë ende të zhdukur nën rrënoja dhe të paktën 777 të tjerë janë plagosur, tha zyra në një deklaratë, raportoi Guardian. Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) thanë se shënjestruan dhe vranë Muhamed A’sarin, komandantin e flotës së raketave të drejtuara antitank të Hamasit, dje, ndërsa të martën objektivi ishte të vrisnin Ibrahim Biari, një komandant kyç i lidhur me Hamasin në sulm. në Izrael më 7 tetor. Biari, me milicitë e tij, thuhet se kishte marrë kontrollin e ndërtesave civile në qytetin e Gazës. Dje zyra e Kombeve të Bashkuara për të drejtat e njeriut tha se sulmi ajror izraelit në kampin Jabalia mund të përbëjë një krim lufte.