Franca do të dërgojë karburant dhe pajisje mbrojtëse në Ukrainë

Franca do të dërgojë furnizime me karburant në Ukrainë së bashku me pajisje mbrojtëse për të mbështetur rezistencën e vendit ndaj pushtimit rus, thuhet në në një deklaratë nga Presidenca e Francës.

Deklarata nuk dha detaje të mëtejshme mbi pajisjet mbrojtëse, por një burim i Elysée u tha gazetarëve të shtunën se kjo mund të përfshijë armë antitank.

Këshilli Kombëtar i Mbrojtjes ra dakord gjithashtu të ngrijë asetet financiare të rusëve të shenjëstruar nga sanksionet dhe njoftoi masa për të “luftuar propagandën nga ndikuesit dhe mediat ruse në tokën evropiane”, thuhet në deklaratë, shkruan CNN.

Nuk u dhanë detaje për këto masa.

Presidenti francez Emmanuel Macron njoftoi një “forcim të sanksioneve ekonomike dhe financiare” në përputhje me Bashkimin Evropian dhe SHBA.