Franca bën thirrje për armëpushim të menjëhershëm dhe të qëndrueshëm në Gaza

Ministrja e Jashtme franceze Catherine Colonna, e cila takoi homologun e saj izraelit në Tel Aviv, Eli Choen, shprehu “shqetësim të thellë” të Francës për situatën në Rripin e Gazës dhe bëri thirrje për “një armëpushim të ri, të menjëhershëm dhe të qëndrueshëm”. “Shumë civilë janë vrarë,” tha Colonna, cituar nga mediat franceze. Më pas ministri na ftoi të mos harrojmë viktimat e sulmeve të Hamasit më 7 tetor. Thirrjet për “de-përshkallëzimi” ato vlejnë për të gjithë, përfshirë Izraelin: kështu tha shefja e diplomacisë franceze, Catherine Colonna