Forcat ruse tërhiqen nga aeroporti Antonov, jashtë Kievit

Flamuri i Ukrainës

Pas disa javësh gërmime fjalë për fjalë në aeroportin Antonov në Hostomel, vetëm 18 milje (më shumë 28 kilometra) në veriperëndim nga kryeqyteti ukrainas, forcat ruse atje janë zhdukur papritur, tregojnë imazhet e reja satelitore.

Të enjten, një zyrtar i Departamentit të Mbrojtjes së SHBA-së i tha CNN se ata besonin se ushtria ruse kishte të ngjarë të ishte larguar nga aeroporti. Imazhet e reja satelitore, të marra të enjten nga Maxar Technologies, konfirmojnë se janë.

Imazhet e mëparshme satelitore treguan se, rreth automjeteve ushtarake dhe pozicioneve të artilerisë, rusët kishin ndërtuar berma mbrojtëse prej balte. Tani, vetëm bermat kanë mbetur. 

Kapja e fushës ajrore Antonov ishte fitorja e parë e madhe e shënuar nga rusët në ditën e parë të luftës – 24 shkurt. Një numër helikopterësh transporti dhe sulmi zunë pritë bazës dhe ushtarëve ukrainas në të; CNN madje dëshmoi disa nga përleshjet intensive në bazë.

Që atëherë, forcat ukrainase u mbajtën të forta kundër avancimit rus; ata kurrë nuk e bënë atë më afër Kievit perëndimor. Zjarrfikjet intensive u zhvilluan përgjatë lumit Irpin dhe qyteteve Irpin dhe Bucha, në jug të bazës ajrore dhe fshatit përreth Hostomel. 

Dhe për javë të tëra, Ministria ruse e Mbrojtjes publikoi një numër videosh duke lavdëruar lehtësinë me të cilën ata pretendonin se kishin marrë bazën ajrore. Media shtetërore ruse u bëri jehonë këtyre pretendimeve, madje duke udhëtuar me trupa rreth aeroportit si dëshmi se sa e sigurt ishte zona.

Tani, braktisja është vetëm një shembull tjetër i rënies së suksesit ushtarak të Rusisë rreth kryeqytetit ukrainas.

Për momentin, është e paqartë se ku shkuan mjetet ushtarake dhe artilerie. Rusia ka pretenduar më parë se do të zvogëlojë aktivitetin e saj ushtarak rreth Kievit. Të gjitha forcat ushtarake dhe automjetet që u pozicionuan në perëndim të Kievit erdhën nga Bjellorusia.

Rusët nuk po thonë nëse janë kthyer në Bjellorusi, dhe mbulesa e dendur e reve aktualisht po pengon çdo imazh satelitor nga gjurmimi i lëvizjeve të trupave ruse në zonë.