Emiratet e Bashkuara Arabe dërgojnë më shumë se 30 tonë ushqime dhe ndihma mjekësore në Ukrainë

Emiratet e Bashkuara Arabe dërguan një avion që transportonte më shumë se 30 tonë furnizime mjekësore dhe ndihma në Ukrainë.

Ky është avioni i tretë i dërguar nga Emiratet e Bashkuara Arabe në Ukrainë, në përgjigje të thirrjes humanitare ndërkombëtare për të mbështetur ukrainasit dhe ata të zhvendosur në Ukrainë, tha WAM.

Emiratet e Bashkuara Arabe, së bashku me disa vende të tjera arabe, nuk e kanë dënuar publikisht pushtimin rus të Ukrainës, por zgjodhën të votojnë në favor të rezolutës së muajit të kaluar të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së që dënon agresionin rus, shkruan CNN.

Anwar Gargash, këshilltar i presidentit të Emirateve të Bashkuara Arabe, tha muajin e kaluar se marrja e anëve “do të çonte vetëm në më shumë dhunë”.

“Prioriteti i Emirateve të Bashkuara Arabe është të inkurajojë të gjitha palët që të përdorin veprime diplomatike dhe të negociojnë për të gjetur një zgjidhje politike”, tha ai.

Ndërkaq, ambasadori i Salem Ahmed Al Kaabi, tha se Emiratet janë të prirura të ofrojnë kërkesat e nevojshme të ndihmës në situata konflikti për civilët, veçanërisht gratë dhe fëmijët, në rrethanat aktuale dhe situatën e rënduar që rezulton, veçanërisht për refugjatët ukrainas në vendet fqinje.

Qyteti Ndërkombëtar Humanitar në Dubai, në bashkëpunim me organizatat ndërkombëtare në qytet, kishte operuar më parë dy avionë të tjerë që mbanin 124 tonë metrikë (136 ton), duke përfshirë furnizime ndihmash dhe pajisje strehimi.

Vendi i Gjirit kishte premtuar gjithashtu 5 milionë dollarë ndihmë humanitare.

Në një telefonatë javën e kaluar, Princi i Kurorës së Abu Dhabit, Sheikh Mohammed Bin Zayed foli me Presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky për rëndësinë e gjetjes së zgjidhjeve paqësore përmes negociatave, dialogut për të siguruar përfundimin e krizës.