CNN: Në çdo 10 minuta vritet një fëmijë në Gaza

Më shumë se 10,000 njerëz janë vrarë në Gaza që kur Izraeli filloi ofensivën e tij ushtarake gati një muaj më parë, tha të hënën ministria e shëndetësisë e kontrolluar nga Hamasi në enklavën palestineze.

Izraeli i shpalli luftë Hamasit pasi grupi militant islamik filloi një sulm brutal më 7 tetor, duke vrarë 1,400 në Izrael dhe duke rrëmbyer më shumë se 240 persona.

Izraeli u hakmor duke nisur një ofensivë ajrore dhe tokësore në Gaza, duke u zotuar të eliminonte grupin militant.

Ashraf Al Qudra, zëdhënës i ministrisë, tha se 10,022 palestinezë në enklavë ishin vrarë nga sulmet izraelite, duke përfshirë 4,104 fëmijë, 2,641 gra dhe 611 të moshuar.

Këto shifra sugjerojnë se rreth tre të katërtat e të vdekurve janë nga popullata vulnerabël. Ministria raportoi gjithashtu 25,408 të plagosur.

Është e paqartë se sa luftëtarë janë të përfshirë në këtë shifër.

CNN nuk mund të verifikonte në mënyrë të pavarur numrat e lëshuar nga ministria në Gaza, e cila është e mbyllur nga Izraeli dhe Egjipti.

Mijëra më shumë palestinezë janë vrarë në Gaza në muajin e fundit sesa ata që vdiqën në konfliktet me Izraelin gjatë 15 viteve të fundit.

Të paktën një fëmijë vritet në Gaza çdo 10 minuta si rezultat i konfliktit midis Izraelit dhe Hamasit, sipas llogaritjeve të CNN bazuar në shifrat e fundit të publikuara nga ministria e Shëndetësisë së Gazës.

Rritja e numrit të të vdekurve ndërsa fushata e bombardimeve të Izraelit në brezin me popullsi të dendur shkakton dënimin ndërkombëtar.

Zyra e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut tha se sulmet e javës së kaluar në kampin më të madh të refugjatëve në Gaza “mund të përbëjnë krime lufte” duke pasur parasysh shkallën e viktimave dhe shkatërrimeve.

Izraeli ka thënë se ka në shënjestër operativët e Hamasit në Gaza, duke shtuar se Hamasi “përfshin qëllimisht asetet e tij në zonat civile” dhe përdor civilët si mburoja njerëzore, një mbrojtje e bërë jehonë nga zyrtarët amerikanë.

Organizata bamirëse ndërkombëtare Save the Children tha muajin e kaluar se numri i fëmijëve të raportuar të vrarë në enklavë gjatë fushatës së Izraelit kishte tejkaluar numrin vjetor të fëmijëve të vrarë në konflikt të armatosur globalisht në secilin prej katër viteve të fundit. OKB e ka përshkruar Gazën si një “varrezë” për fëmijët.

Uashingtoni ka paralajmëruar gjithashtu Izraelin se mbështetja mund të zbehet nëse masakra në Gaza nuk ndalet.

Operacioni i Izraelit në Gaza ka shkaktuar protesta në të gjithë botën dhe ka shkaktuar paralajmërime për një ndërhyrje të mundshme nga militantët e mbështetur nga Irani në rajon, të cilët tashmë janë përfshirë në përleshje me ushtrinë izraelite.

Megjithatë, Izraeli ende nuk ka treguar ndonjë shenjë tërheqjeje, duke thënë se operacionet e tij në Gaza vetëm sa po zgjerohen.

Gati 1.5 milionë banorët janë zhvendosur tashmë në brezin 140 metra katrorë, tha të premten Zyra e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA), me mijëra të strehuar në shkolla dhe spitale, ndërsa ushqimi, uji dhe energjia elektrike është në pakësim.