Borrell: BE është e shqetësuar se kriza mund të përhapet edhe në vendet tjera

Josep Borrell, shefi i politikës së jashtë të Bashkimi Evropian

Josep Borrell, shefi i politikës së jashtë të Bashkimi Evropian, ka thënë se BE-ja është e shqetësuar se kriza e shkaktuar nga pushtimi rus në Ukrainë mund të përhapet në vendet fqinje, duke përfshirë Moldavinë, Gjeorgjinë dhe Ballkanin Perëndimor.

“Ne jemi të shqetësuar për atë që mund të ndodhë në rajon,” tha Borrell në një konferencë për media në Bruksel pas një takimi virtual të ministrave të jashtëm të BE-së mbi krizën që po mbizotëron në Ukrainë.

“Ne kemi frikë se Rusia nuk do të ndalet në Ukrainë dhe ndikimi rus mund të fillojë të funksionojë në vendet fqinje”, tha Borrell.

Bashkimi Evropian ka bërë të ditur se për herë të parë, si përgjigje ndaj kruzës në Ukrainë, se do të përdor fondet e saj për të ndihmuar ushtarakisht ukrainasit.