Bjellorusia hisedar në pushtimin e Ukrainës

Ndihmë të madhe në pushtimin e Ukrainës është duke dhënë edhe Bjellorusia i cili është vendi fqinj i saj. 

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko i ka lejuar trupat ruse të marshojnë nga territori bjellorus në territorin e Ukrainës.

Raportohet se ushtria ruse fillimisht ka bombarduar pikat kufitare duke i hapur rrugë konvojit ushtarak i cili është futur në Ukrainë.

Pushtimi me trupa ushtarake ka ndodhur edhe nëpërmjet territorit të Krimesë që është ankesuar nga Moska në vitin 2014.

Presidenti bjellorus, Alexander Lukashenko është ndihmuar nga Moska në shtypjen e protestave të cilat kanë ndodhur në vitin 2020-2021.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin është zotuar këtë të enjte se do e përmbys regjimin politik të Ukrainës dhe se do të zhvillojë fushata të arrestimeve ndaj përgjegjësve të cilët kanë kryer krime ndaj popullatës ruse.

Mirëpo Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe shtetet e tjera janë duke akuzuar Moskën se është duke bërë agresion ushtarak ndaj Ukrainës duke paralajmëruar sanksioneve masive të cilat kanë për qëllim dëmtimin e ekonomisë ruse, transmeton Shqip.com.