Biden: Nuk e di se ku janë amerikanët e zhdukur në Ukrainë, mos udhëtoni atje

Presidenti Joe Biden tha të premten se ai është informuar për tre amerikanët që janë zhdukur në Ukrainë pasi ata udhëtuan në vend për të luftuar përkrah forcave ukrainase kundër Rusisë.

Në komente të shkurtra për gazetarët ndërsa u nis për një fundjavë në plazh në Delaware, Biden tha vazhdimisht se amerikanët nuk duhet të udhëtojnë në Ukrainë në këtë kohë.

“Ne nuk e dimë se ku janë, por dua të ritheksoj: Amerikanët nuk duhet të shkojnë në Ukrainë tani”, tha Biden.

Të mërkurën, CNN raportoi se Alexander John-Robert Drueke, 39, nga Tuscaloosa, Alabama, dhe Andy Tai Ngoc Huynh, 27, nga Hartselle, Alabama, ishin zhdukur për gati një javë dhe kishte frikë se ata mund të ishin kapur nga Forcat ruse, sipas familjeve të tyre dhe një bashkëluftëtari.

Drueke dhe Huynh kishin luftuar së bashku me forcat ukrainase në veri të Kharkiv.

CNN raportoi të enjten se një amerikan i tretë të cilin Departamenti i Shtetit e kishte identifikuar si të zhdukur në aksion në Ukrainë ishte veterani i marinës amerikane Grady Kurpasi.

Ai shërbeu në Trupat e Marinës Amerikane për 20 vjet, duke u pensionuar në nëntor 2021./Shqip.com