Biden do të paralajmërojë Xi Jingpingun se Kina do të ketë ‘pasoja’ nëse e ndihmon Rusinë

Presidenti amerikan, Joe Biden, do të paralajmërojë homologun e tij kinez, Xi Jinping, se ai do të përballet me “pasoja” nëse Pekini shpëton aleatin autoritar Rusinë nga sanksionet e forta perëndimore që synojnë ndëshkimin e pushtimit të Moskës në Ukrainë, raporton “The Guardian“.

Biseda e parë telefonike e dy liderëve që nga një video-samit në nëntor do të jetë një shans për të transmetuar mosmarrëveshjet teksa SHBA drejton një fushatë presioni të paprecedentë ndaj Rusisë, duke e vendosur Kinën në një lidhje gjeopolitike.

Është “një mundësi për presidentin Biden që të vlerësojë se ku qëndron presidenti Xi”, tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki.

Mëngjesin e hershëm të së premtes, sirenat e sulmit ajror ranë në qytetin perëndimor të Ukrainës, Lviv, të ndjekura nga zhurmat e shpërthimeve dhe një kolonë tymi, disa milje larg qendrës së qytetit.

Flamujt e ShBA-ve dhe Kinës duke u valvitur

Thirrja Biden-Xi, në orën 9:00 (koha zonale europiane) të premten, vjen pasi Rusia u akuzua nga Mbretëria e Bashkuar, SHBA, Franca, Shqipëria, Irlanda dhe Norvegjia për krime lufte dhe Parisi pretendoi se Vladimir Putin vetëm pretendonte se ishte i interesuar për të negociuar një paqe.

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken, i cili ka paralajmëruar vazhdimisht se Putini do t’i drejtohet përdorimit të armëve kimike, tha se administrata amerikane po mblidhte prova të krimeve të luftës dhe duket se i hedh poshtë shpresat për një zgjidhje përmes diplomacisë.

Mes shenjave të një pushtimi të lëkundur rus, “Pentagoni” raportohet se vlerësoi se Putini mund të përdorë kërcënime për të përdorur armë bërthamore, pasi sanksionet dhe pengesat në terren “dobësojnë ngadalë forcën konvencionale ruse”.

“Rusia ka të ngjarë të mbështetet gjithnjë e më shumë në parandalimin e saj bërthamor për të sinjalizuar perëndimin dhe për të projektuar forcën ndaj audiencës së saj të brendshme dhe të jashtme,” tha gjeneral-lejt Scott Berrier, drejtor i Agjencisë së Inteligjencës së Mbrojtjes, në një përmbledhje prej 67 faqesh të kërcënimeve globale”.