Bashkimi Evropian po punon për sanksione të mëtejshme për shkak të “pamaturisë” së Kremlinit

Bashkimi Evropian po përgatit sanksione të mëtejshme ndaj Rusisë për shkak të “pakujdesisë së Kremlinit ndaj qytetarëve (përfshirë) gra, fëmijë (dhe) burra”, tha të hënën Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, shkruan CNN.

Duke folur në Bruksel përpara një takimi me Kryeministrin italian – Mario Draghi, ajo tha se “ne do të diskutojmë, sigurisht, situatën në Ukrainë, luftën mizore të udhëhequr nga Putin”. Të dy udhëheqësit do të diskutojnë gjithashtu për një “paketë të re të zbatimit.

Ajo po ashtu shtoi se “ne kishim tre paketa sanksionesh të goditura tashmë, por tani duhet të sigurohemi që të mos ketë zbrazëtira dhe që efekti i sanksioneve të maksimalizohet,” tha von der Leyen. Sanksionet e vendosura janë vërtet therëse. Ne shohim turbulencat në rënie në ekonominë ruse”.

Von der Leyen, tha gjithashtu se BE-ja duhet të “heqë qafe varësinë nga gazi, nafta dhe qymyri rus” dhe do të paraqesë propozime nesër mbi mënyrat se si blloku mund të diversifikojë furnizimin e tij energjetik larg Rusisë.