Banorët në Kiev zgjohen nga flakët dhe rrënojat

Ukrainasit po zgjohen të premten në mëngjes për të kuptuar se dita e mëparshme nuk ishte thjesht një ëndërr e keqe. Vendi i tyre po pushtohet nga Rusia, kryeqyteti i tyre në shënjestër të sulmeve. 

Një numër zhurmash të forta ranë nëpër Kiev në agim dhe sirenat e sulmit ajror u dëgjuan vazhdimisht në rrugët e shkreta, shkruan CNN.

Një ndërtesë apartamentesh në bregun e majtë të qytetit u dogj gjatë natës pasi me sa duket u godit nga mbeturinat. 

Në një tjetër incident, një avion luftarak ukrainas Sukhoi Su-27 u rrëzua mbi kryeqytet. Fotot nga shërbimet e urgjencës treguan një shtëpi dykatëshe në flakë pasi copëzat e një avioni ranë mbi të, megjithëse ishte e paqartë nëse ato ishin nga avioni Su-27.

Ndërsa një shtetrrethim brenda natës u hoq zyrtarisht në orën 7 të mëngjesit, qyteti mbeti i qetë i frikshëm me shumë banorë që zgjodhën të qëndronin brenda. Shumë të tjerë tashmë janë arratisur nga Kievi – rrugët që shkonin në perëndim të kryeqytetit ishin të mbushura plot të enjten.

Ndërkohë, Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha se trupat e sulmit ajror të vendit hodhën në erë një urë mbi lumin Teteriv në Ivankiv, rreth 30 milje (50 kilometra) në veri të Kievit, në një përpjekje për të parandaluar një kolonë të forcave ruse të përparonin drejt kryeqytetit.

Ndërsa ministria tha se përparimi rus ishte ndalur, informacioni do të sigurojë pak ngushëllim për banorët që strehohen në Kiev./SHQIP.com